זכיינות - עמוד הבית
  
אודותינו
  
צרו קשר

יצירת קשר

מיזוגים- דרך מצוינת לשני עסקים כושלים להמריא
נתחיל על ידי תיאור של מצב מוכר: מפעל א' הוא מפעל וותיק בשטח בעל שיטות עבודה מיושנות והכי גרוע- מתיישנות במהרה. וזאת משום שמפעל ג' שפועל בשוק כבר זמן מה החל לייבא טכנולוגיה חדשה ולהאפיל על ביצועיו של מפעל א' שנדרש מצידו להוריד מחירים ועל ידי כך שולי הרווח שלו נמוכים בהרבה. עוד מפעל שקיים באותו השוק הוא מפעל ב'- מפעל חדש בעל טכנולוגיה טובה מזו של מפעל ג' אך בלי נתח שוק, בלי קליינטים, בלי ערוצי הפצה.
אם כך נוצר לנו מצב שבו שני מפעלים מדשדשים, האחד וותיק והשני חדש בשוק, ומפעל אחד שגוזר את הקופון. בדיוק בשביל זה קיימים מיזוגים. מיזוגים הם רכישה של עסקים מסוימים על ידי עסקים אחרים באופן שממזג את שני העסקים לעסק אחד, לישות עסקית בודדת. מיזוגים הם טובים ורצויים במצב בו שני עסקים לא פועלים באופן יעיל בגלל מגבלות שונות כגון טכנולוגיה, כוח אנושי, ערוצי הפצה, תדמית ועוד.
מיזוגים הם גם מסוכנים לשוק- במקרה בו קיים שחקן גדול ועוצמתי מאוד, ברוב המדינות בעולם יהיה אסור לו לרכוש שחקנים קטנים אחרים המאיימים עליו וזאת בשל החשש להיווצרות של מונופול. במקרה של מונופול התוצרת המיוצרת היא נמוכה יותר והמחיר הוא גבוה יותר וזאת משום שאם המונופול מוריד מחירים הרי שהוא פוגע בעצמו. מיזוגים אם כן אינם נושא פשוט כלל וכלל ובשל כך בכל המדינות בעולם קיימות רשויות לבדיקה ובחינה מדוקדקת של מיזוגים שונים.
הקריטריון לאישור מיזוגים הוא ברור- במידה והרווחה הכללית של הציבור תעלה, המיזוגים יאושרו. במידה ותהיה פגיעה ברווחה הכללית של הציבור- מיזוגים לא יאושרו כלל וכלל.