זכיינות - עמוד הבית
  
אודותינו
  
צרו קשר

יצירת קשר

קידום רעיון יזמות טומן בחובו מספר שלבים. בכדי לקדם את הרעיון ולהוציא אותו אל הפועל דרושה כתיבת תוכנית עסקית. כתיבת תוכנית עסקית היא אחד השלבים המהותיים ביותר הנדרשים בעולם הכלכלי והיא תפורט במאמר זה.

כתיבת תוכנית עסקית מתייחסת בראש ובראשונה לעקרונות המנחים של העסק או של הרעיון העסקי. למעשה, מפרטת כתיבת תוכנית עסקית את ה"אני מאמין" של העסק, את עקרונותיו המנחים וכיצד הוא עתיד להפוך למציאות.

כתיבת תוכנית עסקית מיועדת להציג בפני שותפים או משקיעים אופציונאליים את הרעיון הבסיסי של העסק במטרה לגייס הון וגב כלכלי. למשקיעים או שותפים אלו חשוב לוודא שאכן ישנה תוכנית עסקית ברורה ומאורגנת המפרטת כיצד אמור העסק להתנהל בפועל ואת הסיכויים לרווח כלכלי .

כתיבת תוכנית עסקית חשובה מאוד להתנהלות העתידית העסק, במיוחד כאשר מדובר על עסק שנמצא במשבר כלשהו או כאשר מדובר על עסק שעתיד להתפתח. כתיבת תוכנית עסקית כוללת פרטים על כוח אדם, עלויות, לקוחות וספקים עתידיים ופוטנציאליים, תחרות, מגמות במשק העשויות להשפיע על התנהלות העסק, בעיות וקשים שהעסק עשוי להיתקל בהן, ועוד. כתיבת תוכנית זו מתייחסת לחזון העומד בבסיס היזמות ופורטת אותו לגורמים. כתיבת תוכנית עסקית צריכה להתייחס בהרחבה לכל המידע הזה בשביל להיתפס כמקצועית בעיניי המשקיעים והשותפים הפוטנציאליים.

כתיבת תוכנית עסקית אמורה לשקף את היותו של הרעיון הבסיסי של היזמות בר ביצוע ורווחי. כמו כן, כתיבת תוכנית זו כוללת בתוכה צעדים מעשיים שיש לנקוט כלפי פנים החברה – ההתנהלות הפנימית של העובדים ומחוץ לחברה – כלפי הלקוחות והספקים.    

כתיבת תוכנית עסקית היא שלב מהותי ועיקרי בעת בניית עסק כלכלי. ללא כתיבת תוכנית עסקית לא יהפוך רעיון יזמות לעסק של ממש המתפתח ומרוויח כלכלית.